بازیافت پلاستیک: ضرورتی سبز یا اتلاف وقت؟

بازیافت پلاستیک: ضرورتی سبز یا اتلاف وقت؟

بازیافت پلاستیک: ضرورتی سبز یا اتلاف وقت؟

از دهه 1950، حدود 9 میلیارد تن پلاستیک در سطح جهان تولید شده است. حدود نیمی از آن در 20 سال گذشته ساخته شده است. در سراسر جهان هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی خریداری می شود. پلاستیک اقیانوس‌ها و رگ های ما را مسدود می‌کند: دانشمندان آن را در عمیق‌ترین بخش اقیانوس آرام و امسال در نمونه‌های خونی از عموم مردم شناسایی کرده‌اند. بیشتر این پلاستیک یکبار مصرف است: بسته بندی همبرگر، فنجان قهوه، بطری نوشیدنی – پس از یک بار لذت بردن از بین می رود. بخش اعظم آن در محل دفن زباله ریخته می شود یا در محیط گم می شود، جایی که ممکن است قرن ها طول بکشد تا تجزیه شود. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، تنها حدود 10 درصد پلاستیک تا به حال بازیافت شده است.

بازیافت پلاستیک

تعهد به بازیافت

با این حال، شرکت ها و مصرف کنندگان همچنان به بازیافت به عنوان راهی برای کاهش مشکل پلاستیک نگاه می کنند. مجموعه ای از غول های کالاهای مصرفی علنا متعهد شده اند که بیشتر محصولات و بسته بندی های خود را از مواد بازیافتی تولید کنند.

کوکاکولا متعهد شده است تا سال 2030 از مواد بازیافتی برای 25 درصد بسته‌بندی‌های خود استفاده کند. یونیلیور قصد دارد تا سال 2025 استفاده از پلاستیک بازیافت نشده را به نصف کاهش دهد. مک‌دونالد قصد دارد تا سال 2025 تمام بسته‌بندی‌های خود را از منابع بازیافتی یا تجدیدپذیر بسازد. نظرسنجی‌ها به طور مداوم نشان می‌دهند که عموم مردم بازیافت را نیز دوست دارند: این باعث می‌شود آنها احساس کنند که کار خود را انجام می‌دهند.
با این حال، این اطمینان شبکه پیچیده ای از مسائل پیرامون بازیافت پلاستیک را پنهان می کند. نرخ بازیافت بسیار پایین است و منتقدان استدلال می کنند که ما باید به دنبال راه های جایگزین برای مقابله با آلودگی پلاستیک باشیم.

عوامل پایین بودن نرخ بازیافت پلاستیک

تعدادی از عوامل باعث نرخ پایین بازیافت می‌شود: سردرگمی مصرف کننده در مورد آنچه که می توان بازیافت کرد، عدم استانداردسازی با شرکت های مختلف زباله که پلاستیک های مختلف را پردازش می کنند. همچنین بازاری در نوسان که بسیاری از زباله ها را برای بازیافت سودآور نمی کند.
در ایالات متحده، تقریباً 10000 شرکت بازیافت وجود دارد که هر کدام معیارهای خاص خود را برای مدیریت پلاستیک دارند. به همین ترتیب، در بریتانیا، تجزیه و تحلیل بی‌بی‌سی 39 مجموعه قوانین محلی را برای بازیافت یافت. مصرف کنندگان عمدتاً از این موضوع بی اطلاع هستند.

در حالی که بسیاری از پلاستیک‌ها پتانسیل بازیافت را دارند، اکثر آنها به این دلیل نیستند که این فرآیند پرهزینه، پیچیده است و محصول حاصل از آن کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونه اصلی دارد. علیرغم افزایش تقاضا برای پلاستیک های بازیافتی، تعداد کمی از شرکت های زباله سود می برند. بخشی از این امر به این دلیل است که پلاستیک بکر – وابسته به قیمت نفت – اغلب ارزان تر از پلاستیک بازیافتی است، به این معنی که انگیزه اقتصادی کمی برای استفاده از آن وجود دارد.

دشواری بازیافت

با این حال، بازیافت بسیاری از زباله های پلاستیکی ما دشوار است. بسته بندی مواد غذایی سبک، مانند بسته موزارلا، حاوی پلاستیک های مختلف، رنگ ها و افزودنی های سمی است. این مخلوط به این معنی است که پلاستیک بازیافت شده از طریق روش های مکانیکی(رایج ترین شکل) که فقط می تواند چند بار ذوب شود و دوباره قالب گیری شود جوابگو نیست. ماهیت این فرآیند مستلزم جمع‌آوری، انرژی و تکنولوژی است.

متیو جونز، استاد شیمی معدنی در دانشگاه باث، معتقد است ترکیبی از بازیافت مکانیکی و بازیافت شیمیایی می تواند راه حلی باشد. او می گوید: “شما به هر دو فرآیند نیاز دارید و باید مزایا و معایب هر یک را برای هر پلاستیک متفاوت بسنجید.”

بازیافت شیمیایی

بازیافت مواد شیمیایی فرایندی است که کاتالیزورها پلاستیک را به قطعات تشکیل دهنده آن تجزیه می کنند تا دوباره ساخته شوند. این فرایند علاقه و سرمایه گذاری رو به رشدی را به خود جلب می کند. غول‌های پتروشیمی از جمله شورون و داو کمیکال با استارت‌آپ‌هایی همکاری کرده‌اند تا از فناوری برای تبدیل زباله پلاستیکی به نفت یا گاز استفاده کنند. شل و اکسون موبیل در حال ساخت تجهیزاتی برای ارتقای زباله های پلاستیکی هستند.

اما منتقدان می گویند که شرکت های سوخت فسیلی که به دنبال تولید پلاستیک به عنوان یک منطقه رشد جدید هستند، تنها مشکلی را تشدید می کند که همان مشاغل به ایجاد آن کمک کردند.

اگرچه بازیافت مواد شیمیایی امیدوارکننده است، اما چندین دهه از تجاری سازی گسترده نیز فاصله دارد. قادر به مقابله با انواع پلاستیک نیست و برای صرفه‌جویی در مصرف آن به انرژی زیادی نیاز دارد.

با توجه به همه این مشکلات،  برخی گروه های زیست محیطی می گویند بازیافت راه حل نیست و استدلال می کنند که ایجاد محصولات بیشتر از مواد بازیافتی برای جذب مصرف کنندگان آگاه به محیط زیست، فقط مشکل پلاستیک را تشدید می کند. این ممکن است به سیاست‌گذاران نیاز داشته باشد که راه‌هایی برای تغییر رفتار مصرف‌کننده از طریق آموزش و مشوق‌ها بیابند. مانند «فروش معکوس» که در کشورهای اسکاندیناوی رایج است: مشتریان برای سپرده‌گذاری بطری‌های مستعمل در یک ماشین فروش برگشتی پول نقد یا کوپن دریافت می‌کنند.

حذف بازیافت مطلوب نیست

اما اکثر متخصصان اصرار دارد که حذف کامل بازیافت نه مطلوب است و نه عملی. پیشنهاد می‌کنند: «اگر می‌خواهید پلاستیک‌ها پایدار باشند، بازیافت باید اساس کاری باشد که با یک محصول پلاستیکی انجام میدهید». ما همیشه نوعی بسته بندی پلاستیکی خواهیم داشت. بنابراین شما باید یک سیستم بازیافت داشته باشید که بتواند آن را پایدار کند.

متخصصان می‌گویند که پتانسیل ایجاد یک اقتصاد دایره‌ای پلاستیک وجود دارد. اما به اقدامات در همه سطوح، همراه با نوآوری‌ها برای اطمینان از قابل استفاده مجدد، بازیافت یا کمپوست شدن پلاستیک بستگی دارد: «این نیاز به یک بازنگری گسترده و همکاری بین تولیدکنندگان، سوپرمارکت‌ها، غول‌های صنعت دارد.»

چرا پناد پلاستیک؟

شرکت پناد پلاستیک، تولید کننده بشکه پلاستیکی لیتری (پلی اتیلنی) فوق سنگین، اعم از دهانه بسته و دهانه باز با بهترین کیفیت و با مواد اولیه مرغوب می باشد.

به منظور تولید بشکه با کیفیت، این شرکت از جدیدترین تکنولوژی های روز جهان برای تولید بشکه و با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات به روز کشور آلمان بهره جسته است. به منظور رسیدن به جایگاه تولیدکننده بشکه با کیفیت، این شرکت دارای استاندارد و تاییدیه های مختلف در زمینه تولید بشکه های پلاستیکی (پلی اتیلنی) 220 لیتری بوده و محصولاتی با ویژگی های خاص مقاومت بالا در برابر ضربه، حرارت، انبارش، مواد شیمیایی خطرناک، عدم آلودگی به مواد باکتریایی، تمیزی بالا، عدم مهاجرت از بشکه به مظروف و بالعکس و … تولید می کند.

بشکه های تولید شده در پناد پلاستیک در عین استحکام بسیار بالا، دارای وزن بهینه شده می باشد. شرکت پناد پلاستیک از سری درب های استاندارد بر روی بشکه های خود بهره می گیرد. درنتیجه بارگیری و تخلیه مظروف داخل آن بسیار آسان بوده و فرم سطح بالای بشکه امکان تخلیه حداکثری مظروف را ایجاد می کند.

برای آشنایی با محصولات ما به این صفحه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.