اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل

اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل

اهمیت بسته بندی محافظتی در حمل و نقل

می توان گفت که بسته بندی محصول و حمل و نقل آن به اندازه پروسه تولید محصول حائز اهمیت است. بدون ابزاری مناسب برای حمل و نقل ایمن محصولات در مقیاس تجاری و صنعتی، تامین کنندگان هرگز نمی توانند تقاضای روزافزون مصرف کنندگان و مشتریان را برآورده کنند. بسته بندی های محافظتی برای جا به جایی محصولات انواع مختلفی دارند. از انواع مقوایی پایه گرفته تا ظروف فلزی در ابعاد بزرگ که هدف تمامی آن ها، صرف نظر از مقیاس بسته بندی، یک چیز مشترک است: محافظت از کالا در برابر آسیب دیدن. در این مقاله، ما اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل کالا را بررسی می کنیم تا به شما نشان دهیم چرا بسیاری از کسب و کار ها این موضوع را به بخش مهمی از فرایند کارهایشان تبدیل کرده اند و به آن اهمیت زیادی می دهند.

در پروسه حمل و نقل محصولات عوامل متعددی دخیل هستند که از میان آن ها می توان به مهم ترینشان که در زیر آورده شده است اشاره کرد:

 • سرعت
 • دقت
 • امنیت محصول
 • سهولت و دقت در جابه جایی

مهم است که با وجود پیشرفت های روزافزون تکنولوژی و دیگر موارد، سیستم حمل و نقل قوی با قدرت ارائه خدمات بالایی نیز وجود داشته باشد تا بتواند در اسرع وقت نیاز مشتری را تامین نماید.

تولید کنندگان بسته بندی با چه چالش هایی روبرو می شوند؟

اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل چیست؟ بسته بندی چه کاربردی در زندگی ما دارد؟ کسانی که این بسته بندی ها را تولید می کنند با چه چالش هایی در زندگی رو به رو می شوند؟

بسته بندی های محافظتی شامل بسته ها و یا ظروف ایمنی برای ذخیره و نگهداری محصولاتی می شوند که در زندگی روزمره افراد ضروری هستند. بدون بسته بندی محافظ، هیچ راهی وجود ندارد که محصول جدیدی که خرید کرده اید به دستتان برسد، یا مواد خوراکی پس از طی مسافتی طولانی خراب نشوند و یا بتوانید محصولات و کالاهایتان را از مکانی به مکانی دیگر بدون آسیب دیدن منتقل کنید. اما چالشی که تولیدکنندگان بسته بندی باید با آن مواجه شوند انواع مختلف نیاز مردم و همچنین طیف وسیع محصولات به جهت جا به جایی است؛ تولیدکنندگان باید این موضوع را در نظر بگیرند که بسته ها و ظروفی که تولید می کنند تقاضا زیاد داشته باشد و کارخانجات زیادی به آن نیازمند باشند.

بسته بندی محصولات برای جا به جایی
تولیدکنندگان بسته بندی

ویژگی های یک بسته بندی ایمن

 • بادوام و مقاوم
 • همه کاره و سازگار با انواع مواد
 • قابل استفاده مجدد یا قابل بازیافت
 • سازگار با محیط زیست

برخی صنایع برای بسته بندی ایمن محصولاتشان نیازمند ظرف هایی با ویژگی های بیشتری نیز هستند. به عنوان مثال تولیدکنندگان و یا فروشندگان محصولات غذایی به ظرفی احتیاج دارند که غذا را تازه، آماده و بدون هیچ تغییری به مقصد تحویل دهند. شرکت های صنعتی برای جلوگیری از نشت مواد خطرناک در صورت بروز حادثه، از ظروفی باید استفاده کنند که احتمال نشت را به حداقل برساند و بیشترین دوام را در برابر انواع حوادث و تنش های محیطی داشته باشد.

هزینه های مربوط به حمل و نقل محصولات

اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل محصولات، رساندن محصولی از نقطه A به نقطه B با خیالت راحت و آسوده است. همین امر دلیل محکمی برای تامین کنندگان است که از بهترین بسته بندی محافظتی و ایمن استفاده کنند. اگر کالایی به صورت آسیب دیده به مقصد برسد، مسئول حمل و نقل است که باید هزینه جایگزینی محصولات و خسارات به بار آمده را متحمل شود. این موضوع نه تنها برای تامین کننده بسته زمان بر و هزینه بر است، بلکه می تواند به شدت بر اعتبار برندش تاثیرگذار باشد.

بسته بندی صحیح و مناسب
هزینه حمل و نقل

بسته بندی ایمن محصولات انبوه

شرکت ها، کارخانجات، آزمایشگاه ها و … همگی قطعا برای جا به جایی محصولاتشان به فضای زیاد احتیاج دارند که امنیت محصولاتشان را نیز تضمین کند. گزینه های بسته بندی متعددی اعم از مخازن IBC، بشکه های پلاستیکی، بشکه های فلزی و …  وجود دارند که با در نظر گرفتن هدف ذخیره سازی به میزان انبوه طراحی شده اند. این ظروف را میتوان به راحتی روی هم چید، آن ها را با لیفتراک جا به جا کرد، به طور عمده ذخیره و حملشان کرد. با استفاده از این مخازن ذخیره سازی میتوان هم تعداد بسته بندی ها و هم تعداد محصولات قابل جابه‌جایی را افزایش داد.

هدف از بسته بندی ایمن در حمل و نقل

هدف از بسته بندی محصولات چیست؟ با توجه به اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل، ما با استفاده از بهترین ظروف و مخازن، به نوعی محصولاتمان را بسته بندی می کنیم تا به موارد زیر دست یابیم:

 • تامین حفاظت کالا
 • تضمین امنیت کالا
 • تسهیل در جا به جایی کالا
 • توزیع راحت و ساده کالا
 • حمل و نقل مطمئن کالا و اطمینان خاطر داشتن از عدم آسیب دیدن آن
 • تسهیل در انبارداری کالا
هدف از بسته بندی محصولات
بسته بندی حفاظتی و امن محصولات

بسته بندی نامناسب محصولات

در صورتی که از بسته بندی های نامناسب برای محصولاتتان استفاده کنید، با پرداکندگی محصولات در حین جا به جایی، بزرگی و سنگینی بیش از اندازه بسته ها، افزایش هزینه های مربوط به حمل و نقل محصولات، عدم توانایی در چیدن مناسب و بهینه بسته ها در انبار ها و … مواجه خواهید شد. مقاله نحوه بسته بندی محصولات در بشکه پلاستیکی را بخوانید.

سوالات متداول اهمیت بسته بندی ایمن در حمل و نقل

 • بهترین ظرف برای بسته محصولات چیست؟
  بشکه های پلاستیکی بهترین ظروف ذخیره سازی محصولات و برای حمل و نقل آن ها هستند. این ظروف سبک، مقرون به صرفه، جادار، مطمئن و بسیار بادوام هستند و می توانند خیال شما را در جا به جایی محصولاتتان راحت سازند.
 • از کجا بسته بندی ایمن مناسب برای حمل و نقل بخریم؟
  شما می‌توانید بشکه پلاستیکی برای حمل و نقل ایمن محصولاتتان خریداری بفرمایید. پنادپلاستیک از تولیدکننده های معتبر در این عرصه است.
 • بشکه های پلاستیکی تا چه طرفیتی می توانند محصول ذخیره کنند؟
  بزرگترین بشکه های پلاستیکی یا پلی اتیلنی در حال حاضر دارای 220 لیتر ظرفیت هستند. البته بخش زیادی از ذخیره محصول را می توانند پوشش دهند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها