مخزن فلزی

مخزن فلزی

امروزه یکی از محبوب ترین گزینه های مخزن، مخازن آب پلی اتیلن (بشکه پلاستیکی 220) است. انتخاب دیگری که احتمالاً هنگام تصمیم گیری در مورد مخزن آب باران با آن روبرو خواهید شد، مخزن فلزی ضدزنگ است.

مخزن فلزی

قبل از مقایسه تفاوت های مهم بین مخازن آب پلی اتیلن و استیل ضدزنگ، مهم است که درک کنید درجه های مختلفی از مخازن فلزی وجود دارد. این درجات با اعداد مختلفی نمایش داده می شوند.

به عنوان مثال فلز ضد زنگ 304 اغلب همان فلزی است که در سینک آشپزخانه ها به کار می رود. در صورت استفاده از فلز ضد زنگ در محیط های دریایی، از درجه بالاتری از آن 316 استفاده می شود.

از جمله عناصر پایه ای که در این مخازن فلزی استفاده می شود و از خوردگی شان جلوگیری می کند، کروم است. به جهت مقاومت در برابر اثر خورندگی آب های شور، اسید های شدید و مثلهم احتیاج است که عنصر شیمیایی مولیبدن نیز اضافه شود. این عنصر در فولاد ضد زنگ 316 یافت می شود و از جمله کاربرد هایش در ابزار جراحی و ایمپلنت های فلزی ضدزنگ است.

در صورت درخواست ویژه، با صرف هزینه بیشتر، فولاد ضد زنگ 304 (یا کمتر)، احتمالاً در مخزن آب باران از جنس  استیل ضدزنگ استفاده می شود.

پیش از خرید مخزن فلزی، ابتدا از تولید کننده مخزن بپرسید که برای ساخت مخازن فلزی از چه درجه ای استفاده می کنند. اگر با درجات فولاد ضد زنگ آشنا نیستید، کافیست با استفاده از موتور جستجو، در رابطه با آن تحقیقاتی را به عمل آورید.

مخزن فلزی بدون در
مخزن استیل

مقایسه مخازن فلزی و پلی اتیلنی

از آن جایی که برای بسیاری از افراد معمولا این سوال پیش می آید که بین مخزن فلزی و پلی اتیلنی کدام را انتخاب کنیم و هم اینکه به صورت مقایسه ای بهتر می توانید با مزایا و معایب این مخازن آشنا شوید، در زیر مخازن فلزی ضد زنگ را با مخازن پلی اتیلنی مقایسه کرده ایم.

سهولت در نصب مخزن

پایه های محکم برای همه مخازن ایده آل هستند، با این حال اغلب این پایه ها می توانند دارای عناصر شکننده گرد و غبار برای مخازن پلاستیکی باشند. مخازن فلزی به دلیل ساختارشان به پایه هایی جمع و جور و محکم تری احتیاج دارند.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که اطمینان حاصل کنید پایه هایی که به کار می برید از فرسایش مخزن جلوگیری می کنند. معمولا پس از اینکه یک مخزن فلزی را نصب می کنید، قصد نخواهید داشت که مجددا آن را جا به جا کنید. نه تنها به این دلیل که وزن بالایی دارد، بلکه به دلیل خطر از بین رفتن یکپارچگی ساختاری آن و ایجاد نشتی بهتر است که جا به جایی صورت نگیرد.

از طرف دیگر مخازن پلی اتیلنی بسیار سبک و راحت تر در محل مورد نظرشان نصب می شوند. و همچنین بعدها راحت تر می توان جا به جایشان کرد.

طول عمر

مخازن آب پلی اتیلنی می توانند مدت زمان طولانی، حداکثر تا 20 سال یا بیشتر دوام داشته باشند. این ماده می تواند در برابر اثرات شدید نور خورشید به دلیل تثبیت کننده های اشعه ماوراء بنفش اضافه شده به مخلوط اولیه قالب گیری، مقاومت کند.

درست مانند افزودن کروم به فلز که می تواند از مخزن در برابر زنگ زدگی محافظت کند، به همین ترتیب افزودن مواد تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش به میکس پلیمر مانع از شکننده شدن و تجزیه پلاستیک می شود.

در رابطه با مخازن استیل ضدزنگ مهم است که آنها را با یک پارچه و آب تازه تمیز نگه دارید. از مخازن استیل، حلال هایی که ممکن است باعث خوردگی شوند مانند آب شور دریا یا کلر موجود در استخرها، را دور نگه دارید. مخزن فلزی خود را به هیچ عنوان دفن نکنید. به خاطر داشته باشید که خوردگی اغلب در اتصالات، پرچ ها یا پیچ های مخزن اتفاق می افتد.

مقایسه مخزن فلزی و مخزن پلاستیکی سفید
مقایسه مخزن فلزی و پلی اتیلنی

گارانتی

ضمانت نامه های مخازن استیل متفاوت است، اما یک مخزن فلزی با کیفیت باید از نظر فولادش دارای ضمانت بالایی باشد. در نظر داشته باشید که نقطه ضعف این مخازن اغلب مربوط به نحوه ساخت آنها یا نحوه اتصال صفحات به یکدیگر است.

دوره های زمانی گارانتی برای مخازن فلزی متفاوت است، حتی انواعی هستند که تا 30 سال ضمانت دارند، اما تولید واقعی مخازن معمولا نصف این مقدار است.

در مورد مخازن آب پلی اتیلن، آنها می توانند تا 25 سال گارانتی داشته باشند.

نگهداری

مخازن پلاستیکی به جهت نگهداری، به صرف هزینه بسیار کمتری نیاز دارند و می توانند با یک سیستم خود تمیز کننده مخزن راه اندازی شوند. یک لوله نصب آسان با سوراخ های ویژه در داخل مخزن قرار داده شده و به سرریز مخزن آب وصل می شود. هر وقت مخزن شما پر از آب شود، تمام زباله های موجود در کف مخزن درون لوله مکیده شده و از مخزن شما خارج می شوند.

برای تازه نگه داشتن آب باران در مخازن استیل، اغلب به یک سیستم دو تانکه گرانتر نیاز است. آب باران در اولین تانک قرار می گیرد که حاوی یک صفحه فیلتر درشت است. آب از فیلتر عبور کرده وارد مخزن می شود و ذرات آلوده درشت گیر افتاده و از نار مخزن خارج می شوند.

این آب فیلتر شده قبل از پمپ شدن به سمت مخزن آب استیل دومف از طریق فیلتر دقیق تری پمپ می شود. این امر تضمین می کند که آب شما همیشه تمیز است و مزه تازه ای دارد.

کیفیت آب

هم مخازن فلزی و هم مخازن پلی اتیلنی، آبی با یک کیفیت را ارائه می دهند.

به خاطر داشته باشید که میخ ها و پرچ های مخزن استیل، می تواند آب آشامیدنی شما را خورده و آلوده کند. تحقیقاتی صورت گرفته که در آب نگهداری شده در مخازن فلزی، مقادیری از سرب مضر یافت شده است. مخازن پلی اتلین ساخته شده از پلی اتیلن food grade، خالص ترین کیفیت آب و معمولا خنکی را اراده می دهند.

استحکام و قدرت مخازن

مخازن از جنس استنلس استیل بسیار قوی هستند و از آنجایی که از فولاد ساخته می شوند، برآمدگی یا تورفتگی نخواهند داشت. با وجود فلزی بودن، نسبت به یک مخزن پلی اتیلن که به راحتی در برابر برخورد با چکش مقاومت می کند، مقاومت کمتری دارند.

نقطه ضعف مخازن استیل ضد زنگ باز هم در نحوه تولید آن ها است. یعنی نحوه اتصال ورقه های فلزی به یکدیگر است که آسیب پذیرشان می کند.

مخازن پلی نیز بسیار قوی هستند. اگر بطور صحیح مطابق با استانداردهای لازم تولید شوند، هرگز با برآمدگی و تورفتگی مواجه نمی شوند. برخی از ویژگی های یک مخزن پلی اتیلن با کیفیت بالا و قوی شامل موارد زیر است:

  • به صورت یک قطعه بدون درز (یعنی بدون درزهای جانبی) قالب گیری می شوند.
  • ضخامت دیواره 4.5 میلی متر یا بیشتر است.
  • ضخامت دیواره در قسمت های پایینی مخزن، جایی که فشار بیشتری وجود دارد، بیشتر است.
استحکام و قدرت در مخازن فلزی بزرگ
استحکام مخازن فلزی
سایز مخازن

مخازن فلزی معمولا با ظرفیت های بیشتری نسبت به مخازن پلاستیکی تولید می شوند و اغلب برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرارمی گیرند. در حالی که می توان از مخازن پلی برای ذخیره آب تا حدود 50،000 لیتر استفاده کرد، مخازن استنلس استیل تا حدود 250،000 لیتر را می توانند ذخیره کنند.

سبک (استایل)

مخازن فلزی انتخاب های رنگی گسترده ای را در اختیار خریداران قرار نمی دهند. مخازن استیل را، همانند مخازن پلاستیکی، اغلب در صورت لزوم می توانند به صورت سفارشی بسازند.

مخازن پلی اتیلنی با قابلیت تطبیق پذیری بیشتری تولید می شوند، معمولا می توان آن ها را بر روی سطوح و یا زیر زمین قرار داد.

قیمت

مخازن پلی اتیلنی نسبت به مخزن فلزی ضد زنگ برای خرید بسیار ارزان تر هستند. هرچند قیمت مخازن به نوعشان، برندشان و کیفیتشان بستگی دارد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها