تفاوت بشکه های فلزی و پلاستیکی

تفاوت بشکه های فلزی و پلاستیکی

امروزه در کارخانه های صنعتی و تجاری از بشکه ها و مخازن با جنس های مختلفی، مانند فلزی، پلاستیکی و … استفاده می شود. برای خیلی از استفاده کنندگان ممکن است این سوال پیش بیاید که بشکه پلاستیکی برای استفاده مناسب تر است یا بشکه فلزی. در این مطلب ما توضیحاتی در رابطه با هر یک را برای شما آماده کرده ایم تا با کسب اطلاعات راجع به هر دو، در نهایت بشکه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بشکه های پلاستیکی

طبیعتا قبل از هرچیز، تولید بشکه های پلاستیکی مطرح است که شامل چهار مرحله می شود:

 • مرحله اول، پر کردن قالب است.
 • مرحله دوم، قالب تحت حرارت زیاد قرار می گیرد.
 • مرحله سوم، شامل سرد کردن قالب و مستحکم شدنش است.
 • مرحله سوم، تخلیه محصول و آماده شدنش است.

  بشکه پلاستیکی
  بشکه های پلی اتیلنی

که حال متناسب با شرکت های تولید کننده مختلف و نیاز های مشتریان، این بشکه ها و مخازن پلاستیکی با سایز ها و اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. مواد سازنده بشکه های پلاستیکی، پلی اتلین است و به همین سبب به آن ها بشکه های پلی اتیلنی نیز می گویند. پلی اتیلن یکی از مشتقات نفت خام است.

ویژگی های بشکه های پلی اتیلنی

 • به دلیل ترکیبات سازنده، دارای استحکام بالا و وزنی سبک هستند.
 • خاصیت و پیوندهای شیمیایی مواد سازنده، از واکنش این بشکه ها با مواد دیگر جلوگیری می کنند.
 • دارای دیواره هایی ضخیم هستند( به خصوص در قسمت های پایین بشکه).
 • در دیواره ها هیچ منفذی وجود ندارد و کاملا صاف و یک دست است.

بشکه های فلزی

این بشکه ها را با نام گالوانیزه نیز می شناسند به این دلیل که در ساختشان از ورق های گالوانیزه استفاده می شود. در روند ساخت بشکه های فلزی ضدزنگ، از موادی مانند کروم و مولیبدن استفاده شده است تا از خوردگی و زنگ زدگی شان جلوگیری کنند، هرچند هر چقدر هم درصد استفاده از این مواد بالا باشد، باز هم در اثر شرایط خاصی، دستخوش زنگ زدگی و خوردگی قرار می گیرند.

ویژگی های بشکه های فلزی

 • دارای استحکام بالا
 • مطمئن برای حفظ پایداری ماده و محصولات
 • امن برای جابه جایی مواد آتش زا

تفاوت بشکه های فلزی و پلی اتیلنی

قیمت

از لحاظ قیمت، بشکه های پلی اتیلنی دارای هزینه ای بسیار پایین تر از بشکه های فلزی ضدزنگ و گالوانیزه هستند. بشکه های پلی اتیلنی نسبت به کیفیت بالایی که دارند هزینه تهیه کردنشان کاملا مقرون به صرفه است.

حمل و نقل بشکه پلاستیکی

بشکه های پلاستیکی در مقایسه با بشکه های فلزی وزن بسیار کمتری دارند و به راحتی قابل جا به جایی و حمل با دست و بدون ابزار خاصی هستند، در صورتی که برای حمل بشکه های فلزی معمولا به ماشین های سنگین احتیاج است.

بشکه های گالوانیزه
بشکه های فلزی

نصب

نصب بشکه های پلی اتیلنی به اقدامات خاصی احتیاج ندارد، فقط کافیست به راحتی بر روی بستری صاف و ساده بتنی یا شنی نصب شود. در صورتی که برای نصب بشکه های فلزی باید بستری محکم فراهم شود و ترجیحا باید در مکان هایی نگه داری شود که احتمال زنگ زدگی بشکه پایین باشد.

کیفیت آب

هر دو بشکه تقریبا می توانند آب را با کیفیتی خوب در مدت طولانی درون خود نگه دارند ولی باید به این نکته توجه کنید که در بشکه های فلزی احتما آلودگی آب وجود دارد، حتی مشاهداتی نشان داده اند که در بشکه های فلزی حاوی آب، ترکیبات سرب یافت شده است.  بشکه های پلی اتیلنی در دماهای پایین آب را با کیفیتی خوب حفظ می کنند.

طول عمر بشکه پلاستیکی

هر دو این بشکه ها شرایط خاص نگهداری مخصوص خود را دارند تا طول عمر بالایی داشته باشند. برای مثال در رابطه با بشکه های فلزی، همانطور که گفتیم از ورق های گالوانیزه ساخته شده اند که با پیچ هایی به هم متصل شده اند، در ناحیه این پیچ ها زنگ زدگی  اتفاق می افتد و زودتر از نواحی دیگر خودش را نشان می دهد. بشکه های فلزی را باید دور از حلال های مختلف نگهداری کرد و هرچند وقت باید شست وشو داده شوند. بشکه های پلی اتیلنی در مقابل زنگ زدگی، نور و گرما مقاومت بالایی دارند هرچند ترجیحا برای مدت طولانی بهتر است زیر نور مستقیم خورشید نگه داری نشوند. درصورتی که هردو بشکه در شرایط مناسبی نگهداری شوند دوام طولانی مدتی خواهند داشت.

 

استحکام

هردو بشکه های فلزی و پلی اتیلنی دارای استحکام و پایداری بالایی در برابر فشار ها و ضربات وارد شده هستند، در اینجا تنها نکته منفی ای که وجود دارد طریقه تولید بشکه های فلزی است. از آنجایی که این بشکه ها از ورقه هایی متصل به هم ساخته شده اند و ممکن است در برابر فشار زیاد مقاومتشان کمتر شود. بشکه پلی اتیلنی از استحکام بسیار زیادی برخوردارند در حالی که در برابر بیشترین فشار ها و ضربات نیز مقاوم هستند.

استحکام بشکه فلزی
استحکام بشکه های فلزی و پلاستیکی

واکنش پذیری

بشکه های پلی اتیلنی در برابر تمامی مواد شیمیایی مطابق با استانداردهای تعیین شده، کاملا مقاوم هستند و تاثیر نمی پذیرند، بشکه های فلزی نسبت به برخی حلال ها حساس و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مستعد هستند.

انتهایی

با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید متناسب با نیاز ها و شرایطتان، بشکه مناسب موردنظر خود را انتخاب و تهیه کنید. شرکت پنادپلاستیک، تولیدکننده بشکه 220، بشکه های پلی اتیلنی با کیفیت، مستحکم و دارای استانداردهای لازم تولید می کند، اگر به مشاوره در این زمینه احتیاج داشتید، با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها